Sommerbrigade 2014

Sommerbrigade 2014

Fuldt program for 44. ”José Marti´Brigade” fra 7. - 23. juli 2014

Mandag 7. juli

Kl. 07 Vækning og morgenmad
Kl. 09:30 Kransenedlæggelse ved Julio Antonio Mella Busten
Kl. 10 Officiel Velkomst og information
Kl. 12 – 13:30 Frokost
Kl. 14:30 Oplæg om José Martí
Kl. 17:30 Møde for delegationslederne
Kl. 18 Middag
Kl. 20 Velkomstaktivitet

Tirsdag 8. juli
 
Kl. 05:45 Vækning og morgenmad
Kl. 07 – 11:30 Arbejde i landbruget
Kl. 12 Frokost
KL. 14 Konference om det cubanske politiske system med deltagelse af delegerede fra ICAP
Kl. 17 Møde med folk fra OSPAAAL
KL. 20 Cubansk film

Onsdag 9. juli

Kl. 05:45 Vækning og morgenmad
Kl. 07 – 11:30 Arbejde i landbruget
Kl. 12 Frokost
Kl. 13:30 Afgang til Havana
Kl. 14:30 Besøg i grupper ved cubanske NGO'er
 Den nationale døveorganisation (ANSOC)
 Universitet for ældre
 Den cubanske forening for fysisk og psykisk handicappede ACLIFIM)
 og herefter fritid i Havana
Kl. 18 Retur til Lejren fra Revolutionsmuseet
Kl. 19 Middag
Kl. 20 Kulturel aktivitet med optræden af lokale kunstnere

Torsdag 10. juli

Kl. 05:45 Vækning og morgenmad
Kl. 07 – 11:30 Arbejde i landbruget
Kl. 12 Frokost
Kl. 14:30 Oplæg om USA's politik overfor Cuba og mulighederne for ændringer under Obama
Kl. 17 Fritid og sportsaktiviteter 
Kl. 18 Aftensmad
Kl. 20:30 Afro-cubansk aften

Fredag 11. juli

Kl. 05:45 Vækning og morgenmad
Kl. 07 – 11:30 Arbejde i landbruget
Kl. 12 Frokost
Kl. 13:30 Afgang til Havana
Kl. 14:30 Kransenedlæggelse ved José Martí Monumentet i Central Park
Kl. 14:50 Besøg på Revolutionsmuséet
Kl. 16:30 Fritid i byen
Kl. 19 Afgang fra Revolutionsmuséet til middag og show i Venskabshuset Casa de Amistad mellem Paseo og 17. gade
Kl. 22:30 Tilbage til lejren
 
Lørdag 12. juli

Kl. 07 Vækning og morgenmad
Kl. 08 Indskrivning til Venskabsløbet
Kl. 8:30 Venskabsløb efterflg. Møde med cubanske sportsstjerner
Kl. 12 Frokost
Kl. 14 Afgang til Artemisa
Kl. 14:30 Kransenedlæggelse ved Martyrernes Monument og møde med overlevende og slægtninge
Kl. 16 Retur til lejren
Kl. 17 Sport og afslapning
Kl. 18 Aftensmad
Kl. 20 Cubansk Aften

Søndag 13. juli

Kl. 07 Vækning og morgenmad
Kl. 08 Afgang til Strand ”Tarará”
 Frokost på stranden
Kl. 16 Tilbage til lejren
Kl. 18 Aftensmad

Mandag 14. juli

Kl. 05:45 Vækning og morgenmad
Kl. 07 – 11:30 Arbejde i landbruget
Kl. 12 Frokost
Kl. 14 Oplæg om den cubanske økonomiske model
Kl. 17:30 Informationsmøde om turen til Sancti Spiritus og midtvejsevaluering
Kl. 18 Aftensmad 
Kl. 20 ollektiv fødselsdag og Venskabsbål

Tirsdag 15. juli

Kl. 05:45 Vækning og morgenmad
Kl. 07 – 11:30 Arbejde i landbruget
Kl. 11:30 Evaluering af arbejdsdagene
Kl. 12 Frokost
Kl. 14 Møde med repræsentanter for Cubas masseorganisationer i grupper:
 CTC Den Cubanske Fagforening
 FMC Den Cubanske Kvindeorganisation
 FEU De Cubanske Universitetsstuderende
 UJC De Cubanske Ungkommunister
 ANAP Den Cubanske Organisation for Private Bønder
 ANCRC Den Nationale Organisation for Veteraner
Kl. 17 Sportsaktiviteter og afslapning
Kl. 18 Aftensmad
Kl. 20 Workshop Solidaritet med ”De 5”

Onsdag 16. juli

Kl. 05:45 Vækning og morgenmad
Kl. 07 Afgang til Sancti Spíritus med stop i Santa Clara
Kl. 11:30 Besøg ved ”Det væltede Tog” og Che Guevara Muséet
Kl. 12 Frokost
Kl. 14 Videre mod Sanchi Spíritus
Kl. 16:30 Officiel Velkomst af de lokale myndigheder ved martyr Monumentet
Kl. 17:30 Check in
Kl. 20:30 Kulturel aften på hotellet

Torsdag 17. juli

Kl. 07 Morgenmad
Kl. 08 Afgang til Yaguajay kommune
Kl. 09 Besøg på Camilo Cienfuegos Muséet
Kl. 10 Besøg på kommunens hospital der under Batista Regimet var kendt som General
 Garrison
Kl. 12 Frokost på hotel ”San José del Lago”
Kl. 17 Retur til Sancti Spíritus
Kl. 19 Aftensmad

Fredag 18. juli

Kl. 07 Morgenmad
Kl. 08 Afgang til Fomento Kommune med besøg på kirkegården for martyrerne fra Ches 8 kolonne”El Pedrero”
Kl. 09:30 Velkomst af de lokale myndigheder, kransenedlæggelse og kulturel og politisk aktivitet
Kl. 10 Møde med Veteraner fra ANCRC der deltog i de historiske kampe
Kl. 11 Besøg ved Obelisken for El Pedrero Pagten
Kl. 12 Frokost i Pionerlejren
Kl. 15 Retur til hotellet
Kl. 19 Aftensmad
Kl. 20:30 Besøg i CDR-kommité

Lørdag 19. juli

Kl. 07 Morgenmad
Kl. 08 Afgang mod Trinidad
Kl. 09 Velkomst ved de kommunale myndigheder og tur gennem den historiske bymidte i grupper
Kl. 11 Afgang til Ancón halvøen, froskost og fritid på stranden
Kl. 18 Retur til Sancti Spíritus
Kl. 19 Middag på hotellet
Kl. 20:30 Kulturel aktivitet på hotellet

Søndag 20. juli

Kl. 07 Morgenmad
Kl. 08 Check out
Kl. 09 Afgang tilbage til lejren
Kl. 18 Aftensmad
 Cubansk dokumentarfilm

Mandag 21. juli

Kl. 07 Morgenmad
Kl. 10 Møde med ”De 5” familiemedlemmer
 Vedtagelse af deklaration for frigivelse af ”De 5”
Kl. 12:30 Frokost
 Eftermiddag bruges til forberedelserne til Europæisk Aften
Kl. 18 Aftensmad
Kl. 20 Europæisk Aften

Tirsdag 22. juli

Kl. 08 Morgenmad
Kl. 10:30 Officiel Farvelaktivitet, vedtagelse af slutdeklaration
Kl. 13 Frokost
Kl. 15 Slutevalueringsmøde
Kl. 16:30 Møde i coordineringsgruppen og for lederne ag delegationerne
Kl. 19 Aftensmad
Kl. 21 Kulturel farvelaktivitet

Onsdag 23. juli

Kl. 09  Morgenmad
Kl. 10 Afgang til Havana for brigadister der bliver i Cuba
 senere afgang til lufthavnen for de der tager til deres hjemlande

NB: der kan forekomme ændringer i programmet